03:12
5 Grudzień 2021
niedziela

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV: Nie ma czegoś takiego jak idealna waga!

Zamieszczono dnia czw., 2017-07-27 10:31

Ruszamy z kolejnym odcinkiem "Aktywna Północna.TV". Postanowiłem opisać swoje odczucia, w drodze do lepszego ja... postanowiłem zmienić siebie, zmienić ciało - schudnąć i być lepszym - właśnie dla siebie - Ty też możesz. Dziś poruszę temat wysokiej wagi, tzn. wagi idealnej - czy jest wogóle coś takiego? Odpowiadam szybko:

Nie ma czegoś takiego jak waga idealna, ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na taką ocenę. Łatwiej ocenić czy waga jest przybliżona do wagi osoby zdrowej w dobrej kondycji fizycznej. Do takiej oceny możemy się posłużyć wskaźniekiem masy ciała (ang. Body Mass Index). Nie jest to oczywiście idealny wskaźnik, ale jak na dzień dzisiejszy jeden z najławiejszych do obliczenia bez skomplikowanych urządzeń do takich pomiarów. Popularność BMI przyniosło to że każdy w domowych warunkach może sobie wyliczyć taki wskaźnik. Natomiast jeżeli chcesz sprawdzić jaką powinno się mieć wagę przy danym wzroście - tu najlepiej zasięgnij rady specjalisty lub trenera personalnego. Należy też pamiętać ze to są tylko wartości przybliżone i raczej dla osób dorosłych. Dla dzieci stosuje się troszkę inną interpretację wartości. 

Inna sprawdzona metoda, którą polecam, a którą obliczymy znając swój wzrost?

Wzrór na obliczenie idealnej masy ciała. Za pomocą poniższego wzoru obliczymy minimalną i maksymalną wagę dla podanego wzrostu:
Wzrór na obliczenie idealnej minimalnej masy ciała Wzrór na obliczenie idealnej maksymalnej masy ciała 

Wróce jednak jesze raz do treningu: większość z Nas jest na tyle zmęczona, że wieczór każdego spędza przed telewizorem lub komputerem. Nie powinniśmy jednak rezygnować z wysiłku fizycznego, gdyż jest on gwarantem naszego zdrowia. W "AKTYWNEJ PÓŁNOCNEJ.TV" stram się w Was zarazić aktywnością - zróbmy to razem!

Szczególnie dla osób z tendencją do nadwagi i otyłości. Tym osobom tym zaleca się 1–1,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń fizycznych dziennie. Może być to krótszy czas, lecz należy wtedy zwiększyć intensywność treningu.

Bartłomiej Chruściński / zdj. Bartłomiej Chruściński