02:12
5 Grudzień 2021
niedziela

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Bezpieczne wycieczki po lesie

Zamieszczono dnia śr., 2019-08-07 20:32

Zbliża się sezon na grzyby bo mamy już połowę lata, zatem przypomnijmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po lesie bez krzywdy dla siebie i jego mieszkańców.

Przede wszystkim wyjście do lasu warto zaplanować - wybrać las i na mapie, choćby tej w telefonie, sprawdzić jego rozmiary i kształt. Wchodząc do lasu warto wiedzieć w którą stronę świata należy się kierować aby jak najszybciej go opuścić w razie jakiejś niechcianej przygody. Dzięki takiej wiedzy nawigująć się po lesie z pomocą mchu który rośnie po północnej stronie drzew i słońcem wraz z zegarkiem możemy szybko dotrzeć do granicy lasu.
Oczywiście do lasu powinniśmy wchodzić tylko przy dobrej pogodzie - wszelkie burze czy mgły mogą sprawić, że stanie się on dla nas śmiertelnie niebezpieczną pułapką. 

Warto mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy i uprzednio zapisany w książce adresowej numer do lokalnego nadleśnictwa.

Jeżeli las jest duży, nie powinniśmy w nim schodzić z wydeptanych szlaków, aby uniknąć zgubienia się. Jest to bezpieczne też z innego powodu - w zaroślach lub ściółce możemy spotkać mieszkanców lasu.. dziki czy żmije. 

Jeżeli jesteśmy już przy mieszkańcach... w lesie zachowujmy się cicho, aby nie niepokoić zwierząt. Absolutnie nie niszczmy mrowisk ani nie rozkopujmy ściółki.

Aby chronić się przed pogodą i owadami (w tym kleszczami) pamiętajmy o odpowednim ubiorze. Do lasu zawsze powinniśmy ubrać pełne buty i długie spodnie. Jeżeli pozwala na to pogoda również koszulkę lub bluzę z długim rękawem i nakrycie gowy. Zawsze warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego i ciepłego aby w razie deszczu uniknąć wyziębienia gdyż po deszczu w lesie może się zrobić bardzo chłodno i wilgotno.

Jeżeli do lasu zabieramy dzieci lub zwierzęta - nigdy nie spuszajmy ich z oczu i nie pozwólmy zbytnio się oddalić. No i nie jedzmy niczego z lasu, zwłaszcza przy dzieciach. Niektóre owoce są łudząco podobne do innych niejadalnych. Łatwo o pomyłkę, więc bezpieczniej jest zakodować potomstwu, że nie jemy niesprawdzonych darów natury.

 

Red/fot. Mikołaj Stolarski