02:12
5 Grudzień 2021
niedziela

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Koniec wakacji sezonem na zwierzaki domowe.

Zamieszczono dnia czw., 2019-08-29 15:45

Początek września i końcówka grudnia. To dwa okresy gdy najwięcej psów, kotów ale też papug, chomików, królików, świnek morskich i innych gryzoni znajduje nowy dom. Okres świąteczny - powody wiadome. Natomiast okres powakacyjny - tutaj zdarza się, że znudzone na wakacjach dzieci szukają rozwiązania problemu nudy i wpadają na pomysł! Chcę zwierzątko.

Rodzic z reguły skłonny ustąpić, by mieć tzw. "święty spokój" wstrzyma się z decyzją do czasu powrotu z wakacji i rutyny porannego wstawania - bo przecież z psem trzeba wyjść na spacer, gryzonia od czasu do czasu wypuścić z klatki a każdego zwierzaka nakarmić. No i tutaj pojawia się słowo klucz - OBOWIĄZEK. Pamiętajmy, że zwierze to żywe stworzenie. Ono też czuje, może cierpieć, tęsknić, bać się, czuć dyskomfort z powodu głodu albo niezauważonej choroby. Ze zwierzakami jeździ się do weterynarza, psiaki a czasem i kociaki trzeba wyprowadzać na spacery. Warto zadbać o sterylizację zwierzaka aby uniknąć niechcianego potomstwa.

Jeżeli chodzi o to skąd bierzemy zwierzaki - najwięcej miłości i wdzięczności okażą przygarnięte przybłędy z bagażem doświadczeń. Pies czy kot ze schroniska może mieć swoje problemy - bać się, chować, czasem psocić - ale zawsze będzie Wam wdzięczny i zawsze będzie Was kochać. Oprócz schronisk wiele jest organizacji  non-profit i fundacji, które zajmują się wyłapywaniem kociaków i psiaków bezdomnych. Zwierzęta te, nierzadko poddane kuracji u weterynarza na koszt tych organizacji można przygarnąć - czasem nawet w formie domu tymczasowego. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na zwierzaka na stałe, możecie być miejscem gdzie czworonóg "przeczeka", aż fundacja znajdzie mu dom. 

Organizacje tego typu można znaleźć w internecie, szczególnie aktywnie działają na Facebooku. Warto spytać w grupach lokalnych - tam szybko wskażą Wam kogoś odpowiedniego.

I pamiętaj! Kupując psy czy koty rób to tylko z zaufanego źródła - znanych hodowli, które dbają o zwierzęta.
A najlepiej #niekupujadoptuj 

Red. Mikołaj Stolarski