21:07
22 lipiec 2024
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Martwa palma w gablocie za 30 milionów?

Zamieszczono dnia ndz., 2021-07-04 23:43

Jak informuje Zielona Fala - Trójmiasto na swoim profilu na Facebooku palma z Parku Oliwskiego jest martwa. Z najstarszej i największej palmy w Północnej Europie - 180-letniego daktylowca, dla którego w Parku Oliwskim zbudowano nową palmiarnię za blisko 30 mln złotych pozostał pień i żałosne uschnięte pozostałości liści. 

Władze miasta milczą, choć ekolodzy już w marcu dopytywali o stan daktylowca i zwracali uwagę na jego zły stan. Wówczas urzędnicy twierdzili, że budowa nowej palmiarni była absolutnie konieczna, a roślina ma opiekę fachowców.

W roku 2015 Gazeta Wyborcza Trójmiasto opublikowała obszerny tekst o planowanej rewitalizacji Parku Oliwskiego, zakładającego także modernizację palmiarni na modłę palmiarni przy pałacu Schoenbrunn.

- Przykład z Wiednia przekonał nas, że działalność komercyjna w takim miejscu to nic złego - przekonywał wówczas Andrzej Bojanowski, ówczesny wiceprezydent Gdańska. - Obiekt można przebudować, prawnie chroniony jest jedynie jego obrys w kształcie rotundy. W środku mogłaby powstać kawiarnia z elementami palmiarni, a na terenie magazynów i podziemi hotel i np. restauracja.

 
 

Według ówczesnych planów miejskich urzędników w przebudowanej palmiarni miały się znaleźć nowe gatunki egzotycznych roślin, ale... zabrakłoby 180-letniego daktylowca. Ten miałby zostać zasuszony i przeniesiony w inne miejsce - niczym palma cesarzowej Sissi z Wiednia. Takie były dywagacje w roku 2015. Mamy obecnie rok 2021 i plan urzędników zrealizowany w części mumifikacji daktylowca, który przetrwał wojenną pożogę, lata komunizmu, a nie przetrwał kosztownego remontu własnego - można rzec - domu. 

KLB 

foto/FB/Zielona Fala Trójmiasto

 

Komentarze

O co tu chodzi?
"plan zrealizowany w częście mumifikacji drzewa,"

hm (niezweryfikowany), pon., 2021-07-05 07:16

Naprawdę stare osobniki tego gatunku dożywają 150 lat. W "artykule" nie podano informacji o tym DLACZEGO daktylowiec padł, nie ma opinii z wielu stron. To nie dziennikarstwo tylko SZCZUCIE!

facepalm (niezweryfikowany), wt., 2021-07-06 14:12