10:06
25 czerwiec 2022
sobota

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański - komunikacja w mieście

Zamieszczono dnia śr., 2015-02-04 00:38
Żabianka, Sopot, czy Stogi. Dojazd w każde z tych miejsc taksówką z centrum gdańska nie stanowi problemu. Nie jest również zabójcze dla kieszeni. Problem zaczyna się, gdy chcemy dotrzeć taksówką, lub transportem osób, na przykład do oddalonego zaledwie 10 kilometrów od ulicy Długiej, Pruszcza Gdańskiego. Lepiej wybrać się tam autobusem, bo SKM- ką też nie jest łatwo.
 
W 2010 roku powstał Gdański Ośrodek Metropolitalny, w skład którego wchodzą miasta takie jak: Gdańsk, Sopot, Kartuzy, Pruszcz Gdański i Żukowo. Jednym z podstawowych postulatów powstania  była likwidacja barier komunikacyjnych. Teoretycznie, nie powinno być więc problemów, aby bez względu na porę dnia, dostać się do tych miejscowości. Teoretycznie…   
 
W naszym raporcie skupiliśmy się na trasie Gdańsk Główny – Pruszcz Gdański.
 
Taksówką dojedziesz wszędzie. Gorzej ze Skorpionem
 
Nie o każdej porze dnia można poruszać się komunikacją miejską.  Dojazd z Gdańska do Pruszcza w nocy, wyniesie nas około 90 - 100 złotych. Suma niebagatelna. Porozmawialiśmy na temat dojazdu na trasie Gdańsk - Pruszcz Gdański, z jednym, z taksówkarzy As Taxi:
 
Proszę powiedzieć opowiedzieć o dojazdach na teren gminy Pruszcz Gdański.
Która to taryfa?
-To druga taryfa. Nie ma się co dziwić. Jest poza administracyjnymi granicami Gdańska. To wszystko jest ustalane odgórnie, przez zarząd korporacji. Jeśli chodzi o Pruszcz- odległość od centrum jest duża, stąd też wyższa cena usługi.
 
Rzeczywiście to inne miasto, ale odległość z Gdańska do Pruszcza, jest taka sama jak z Gdańska do Oliwy. Dlaczego więc, dojazd do Pruszcza wynosi więcej?
-Odpowiedź jest prosta. W Pruszczu nie ma zleceń, w Oliwie, od razu łapie się innego klienta. A tak, do Pruszcza, to jeździ się tylko po jedną, dwie osoby. Nie opłaca się, jechać ponad 10 km i wracać z pustym autem.
 
Czy słyszał Pan o metropolii gdańskiej, która obejmuje Pruszcz Gdański i pobliskie miejscowości? Co Pan o tym sądzi?
-Cieszę się, że miasto się rozwija, rozszerza. Dobrze by było lepiej je skomunikować. Sam mieszkam poza Gdańskiem, w Straszynie i moje dzieci nie zawsze mają łatwy dojazd do centrum.
 
Czy w związku z powstaniem trójmiejskiej metropolii, powinny zmienić się ceny usług i taryf?
-Trudno mi powiedzieć Myślę, że tak. Granice taryf powinny się rozszerzyć, komunikacja powinna być lepsza i tańsza. Dzięki temu ludzie mogliby łatwiej dojechać w wybrane miejsce, a taksówkarze mieliby więcej zleceń. Wszystkim to wyjdzie na dobre.
 
Sposób na zmniejszenie cen taksówek jest tylko jeden - rozszerzenie granic taryfowych. Ale czy to w ogóle możliwe?
Spytaliśmy o to  Gdański Obszar Metropolitarny. Koordynatorzy projektów nie widzą problemu. Pruszcz Gdański to według projektantów metropolitarnych odległość zbyt daleka od Gdańska, by można było ujednolicić strefę.
 
Skorpion – najtańszy ale wyłącznie z Gdańska i do Gdańska.
 
Popularny przewóz osób, który zrewolucjonizował rynek taksówkarski.
 
Dzienna taryfa w granicach Trójmiasta to 2.00 zł za kilometr, w nocy – 2, 50 zł. Taryfa poza granicami Gdańska – to odpowiednio: w dzień – 2,50 zł, w nocy – 3, 50zł. Ceny są bardzo korzystne. Gorzej jednak z dostępnością samochodów. Kierowcy nie jeżdżą wszędzie. Dyspozytorki odmawiają przyjazdu auta do miejscowości oddalonych o 5 km od Pruszcza Gdańskiego. Powód?  Nie opłaca się.
 
Jeżeli chcesz pojechać z Pruszcza Gdańskiego do Juszkowa, czy Jagatowa ze Scorpionsami - to niemożliwe. Nie można też zamówić transportu do tych miejscowości. Dla porównania w Trójmieście możesz pojechać z Brodwina do Jelitkowa albo na Osową. Taksówki jeżdżą. Skorpiony – nie.
 
Zrobiliśmy kompilacje najbardziej popularnych korporacji taksówkarskich. Porównaliśmy ich ceny w różnych taryfach. O to wyniki:

SKM – tylko dla wytrwałych
 
SKM-ki do Pruszcza Gdańskiego kursują, w godzinach rannych tylko raz na godzinę.
W godzinach 13.00 – 17.00 sytuacja robi się nieco bardziej korzystna dla mieszkańców. Kolejki kursują bowiem, co pół godziny.
Gorzej, jeśli chcemy dostać się z Pruszcza do Gdańska. W dzień powszedni, pociąg kursuje nawet co półtorej godziny! Popołudniu możemy wsiąść w kolejkę o 11.05, albo o 12.48….
 
Dla porównania, z Gdańska Głównego w kierunku Gdyni kolejki odjeżdżają co 15 minut.
W godzinach szczytu, co 7 minut.
Dokładny rozkład jazdy SKM pod adresem: http://www.skm.pkp.pl/
 
Jeśli nie znamy dokładnego rozkładu SKM na trasie Gdańsk- Pruszcz Gdański, lepiej nie iść „ w ciemno” na dworzec. Na transport poczekamy średnio 40 minut.
 
Ceny biletów na kolejki, również nie rozpieszczają. Od lutego idą w górę. Poniżej tabelka z dokładnymi zmianami cen.
 

 

Autobusy – droga wolna
Alternatywną opcją dla kolejek są autobusy. Jadą dłużej, ale zdecydowanie regularniej. Częstotliwość ich przyjazdu nie ustępuje autobusom w Trójmieście.
Najpopularniejszą opcją jest „tczewska” 50-tka. Jedzie co 20 minut, praktycznie przez cały dzień. Za równo do Gdańska, jak i do Pruszcza.
 
 
* - kursują wyłącznie w dni nauki szkolnej
 
Cena przejazdu 50-tką to 2, 70zł. W ofercie nie ma jednak zniżek dla uczniów I studentów.
Dodatkowo kursują linie autobusowe ZTM: 232, 207, 200.
Jeżdżą średnio dwa razy na godzinę, a koszt biletu normalnego to 3,00 zł. Dokładny rozkład jazdy pod adresem: http://www.ztm.gda.pl/hmvc/
 
Prywatne busiki – duma Pruszcza.
 
Busiki to niekwestionowana specjalność Pruszcza. Przez dziesięciolecia to właśnie na nich spoczywał ciężar skutecznego skomunikowania Pruszcza i okolicznych miejscowości, takich jak Rusocin, Radunica, Juszkowo, Rotmanka, czy Straszyn z Gdańskiem.
Miasto Pruszcz Gdański, pomimo że rozbudowuje komunikację w oparciu o gdański ZTM, dotuje także w całości busiki, jeżdżące wokół Pruszcza. Ostatnio autobusik kursuje częściej także w niedziele, dowożąc wiernych na nabożeństwa.
 
Popularny EwAn Bus to firma znana wszystkim mieszkańcom Pruszcza. Nie jeżdżą zbyt często, ale za to szybko, komfortowo i stosunkowo niedrogo.
Bilet na trasie Pruszcz – Gdańsk to koszt 2, 50 zł, ulgowy – 2,00 zł.
Z Pruszcza do Juszkowa, pojedziemy za 2 zł, ulgowy – 1 zł.
 
Poniżej przedstawiamy pełen rozkład busików.
 
To już wszystkie transportowe propozycje. Mamy nadzieję, że specjalny raport Północnej TV pomoże Wam wybrać najdogodniejszą opcję za równo pod względem komfortu podróży, szybkości, a przede wszystkim stanu Waszego portfela.