06:12
7 Grudzień 2022
środa

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wisła honorowym gościem na Festiwalu Loary w Orleanie

Zamieszczono dnia sob., 2015-09-12 12:29

Tegoroczna edycja Festiwalu Loary w Orleanie jest wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim Francuzi w tym roku będą przyglądać się tradycjom rzecznym Wisły, która będzie tematem festiwalu. Dodatkowo artyści związani z gdańskiem uświetnią wydarzenie dużą wystawą w posakralnej przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier.

To niezwykle ważne zaproszenie dla Polski i Gdańska, dzięki któremu będziemy mogli zaprezentować się na najważniejszym europejskim spotkaniu związanym z żeglugą śródlądową, podczas którego będzie można zobaczyć sponad 200 tradycyjnych statków. Uczestnictwo w festiwalu, który promuje kulturę flisacką, będzie świetną lekcją przed planowanymi na 2017 r. obchodami Roku Wisły. Jest to inicjatywa Fundacji Rok Rzeki Wisły, która przygotowuje dla Polski ciekawy program prezentujący nasze tradycje flisackie. Wszelkie informacje o już podjętych inicjatywach znajdują się na stronie fundacji: http://www.rokwisly.pl/

Polskie łodzie wypłynęły z Krakowa, na wiele tygodni przed rozpoczęciem imprezy, żeby drogą wodną dotrzeć do Orleanu. Wiele regionów z naszego kraju będzie prezentować swoje lokalne wyroby, przez cały czas trwania festiwalu (23-27 września) odbędzie się wiele towarzyszących wydarzeń artystycznych, które mają przyciągnąć 600 000 widzów.

Wystawa gdańskich artystów: prof. Janiny Rudnickiej, prof. Romana Gajewskiego, prof. Rafała Borkowskiego, dr. hab. Krzysztofa Polkowskiego, dr. Przemysława Łopacińskiego, dr Adriany Majdzińskiej, dr  Julii Kurek, Czesława Podleśnego, Iwony Jurkiewicz oraz Mariusza Otty, prezentowana jest już od 1 września i będzie dostępna dla zwiedzających do końca trwania festiwalu.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wystawianych prac, w przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier. XII-wieczna kolegiata, najstarszy kościół Orleanu, zdesakralizowany w 1958 r., pełni od tego czasu funkcję centrum sztuki. Zaproszenie do aranżacji i wystawienia dzieł w tak niezwykłym miejscu, dało artystom szansę na pełną i ciekawą  ekspozycję rzeźb, malarstwa i instalacji. Szczególnie efektownie prezentują się rzeźby Czesława Podleśnego, wykonane w metalu, wielkoformatowe postaci, metaforyczni jeźdźcy, rycerze.

Niewątpliwie również rzeźby dr Adriany Majdzińskiej „Relikwiarze”, monumentalne bryły drewna, świetnie korespondują z kamienną architekturą świątyni.

Wywieszone niejako w tle, obrazy dr. Przemysława Łopacińskiego , min. „In this situation”, za który otrzymał  II Nagrdę w kategorii Applied Arts, podczas London Art Biennale w lutym 2015 r., nabierają wielu nowych znaczeń, korespondując z barwą  i fakturą otaczających je rzeźb.

Liczymy, że ta prezentacja zwróci uwagę uczestników festiwalu, na twórczość z Gdańska, być może będzie zachętą do odwiedzenia ich wystaw podczas Gdańskiego Biennale Sztuki, wystaw indywidualnych i zbiorowych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i we wszystkich innych instytucjach prezentujących ich prace.

Uczestnictwo artystów w wystawie było możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Wspólnota Gdańska i Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska „Fundusz Mobilności”.

Więcej o prezentacji Polski podczas festiwalu