12:02
7 luty 2023
wtorek

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

X Memoriał Barbary Szlachetki w Jelczu Laskowicach - zapowiedź

ndz., 2015-04-05 17:10

Już niebawem (1 maja) odbędzie się XIV edycja maratonu w Jelczu-Laskowicach. To wyjątkowe wydarzenie w skali całej Polski, a nawet Świata.

Pomysłodawczynią maratonu była Barbara Szlachetka, najbardziej utytułowana polska biegaczka. Historia biegu zaczęła się dokładnie 14 lat temu.

Maraton od samego początku zyskał swoich zwolenników. Do pomocy przy organizacji biegu włączyło się wiele instytucji, sponsorów i zwykłych ludzi. Warto wspomnieć o Publicznej Szkole Podstawowej w Miłoszycach, która co roku organizuje punkt odżywczy zlokalizowany na trasie biegu.

Zawodnicy będą mieli do pokonania 42km 195m w 4 pętlach.. Trasa ma atest PZLA. Dla amatorów mniejszych dystansów przewidziane są biegi towarzyszące: na 10km i dla najmłodszych. Maraton Jelcz-Laskowice w 2014 roku zdobył Certyfikat Jakości w kategorii biegów kameralnych. Od samego początku duchem zawodów była Barbara Szlachetka. Wkładała w niego całe swoje serce, a jej wpływ na biegaczy stał się legendarny.

Barbara Szlachetka jest uznawana za polskiego Foresta Gumpa. Od momentu rozpoczęcia kariery przebiegła 52 maratony w ciągu roku i 100 maratonów poniżej 2 lat. Dzięki temu otrzymała 2 wpisy do księgi rekordów Guinnessa. Przebiegła maraton przez pustynię Sahara i bieg 100 km między piramidami. W biegu na 72 godziny przebiegła 405 km. Przez 1,5 roku walczyła z rakiem. Pomimo chemioterapii udało jej się przebiec jeszcze kilka maratonów, w tym ten w Bełchatowie.


W 2015 roku obchodzimy 10 rocznice śmierci i zarazem 10 memoriał Barbary Szlachetki. Z tej okazji Telewizja Północna.TV przygotowuje specjalny reportaż na temat życia, dokonań i maratonów Barbary Szlachetki. Wszystkie osoby, które znały ją osobiście, mają z nią wspomnienia, zdjęcia i inne pamiątki, prosimy o kontakt. Zapraszamy też na stronę internetową poświęconą biegaczce. Www.barbaraszlachetka.pl

Kategoria: 
Embedded thumbnail