16:06
26 czerwiec 2022
niedziela

Archiwum.Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wjechałeś w dziurę, uszkodziłeś auto. Co dalej?

Zamieszczono dnia wt., 2021-03-09 08:02
Stało się. Jeśli nie zauważyłeś dziury i wjechałeś w nią, powodując zniszczenie elementów samochodu, zatrzymaj auto w miejscu zdarzenia i zadbaj o zeznania świadków. Mogą być nimi pasażerowie, ale również osoby postronne. Poproś o podstawowe dane osobowe, jak imię, nazwisko i numer telefonu lub też adres.
 
Wykonaj dokumentację fotograficzną. W tych czasach to nie problem, bo od lat każdy telefon komórkowy ma wbudowany aparat. Sfotografuj dziurę oraz widoczne uszkodzenia auta. Im więcej i dokładniej, tym lepiej. Jeśli coś odpadło od pojazdu - części zawieszenia, elementy plastikowe, osłony, itp. - zrób zdjęcie i zachowaj wszystkie te elementy. Pamiętaj o wykonaniu fotografii oznakowania drogi, czy też jego braku, żeby uniknąć sytuacji, w której zarządca naprędce postawi znak po fakcie, chcąc uniknąć odpowiedzialności.
 
Bardzo mocnym argumentem przy ubieganiu się o odszkodowanie będzie notatka policyjna lub wykonana przez strażników miejskich. Warto zatem wezwać na miejsce właściwe służby, szczególnie jeśli uszkodzenia są duże. Pamiętaj też, że jeśli uderzenie było mocne i na pierwszy rzut oka nie widać zniszczeń w zawieszeniu, jego elementy mogły ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu i po kilkudziesięciu kilometrach może dojść do większej awarii.
 

Zarządcą drogi może być GDDKiA - na drogach krajowych; zarząd województwa - na drogach wojewódzkich; zarząd powiatu - na drogach powiatowych; prezydent miasta, wójt lub burmistrz - na drogach gminnych. Natomiast na drogach wewnętrznych odpowiedzialność spoczywa na właścicielu terenu, którym może być spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota.

Znakomita większość dróg w Polsce jest ubezpieczona i odszkodowanie wypłacane jest z OC zarządcy drogi. W przeciwnym razie, za naprawę udowodnionych szkód, zarządca będzie płacił z własnej kieszeni

Red. / Zdj. Wikipedia